Ana Sayfa > Destek > Sıkça Sorulan Sorular > Web Hosting > Bandwidth > Bandwidth (bant genişliği) ne demek ?

PDF Oluştur Email Yazdır

Bandwidth (bant genişliği) ne demek ?

Hit:
25858

Cevap

Bant Genişliği (bandwidth) olarak da bilinen aylık transfer limiti, bir websitesinin bir ay içerisinde gerçekleştirebileceği veri aktarım miktarını ifade eder.
Bir internet sitesine bağlandığımızda görüntülediğimiz sayfalardaki metin, resim, video ve ses gibi bütün içeriğin bilgisayarımıza yüklenmektedir. Bir websitesindeki bir resmi görebiliyorsanız o resim bilgisayarınıza indirilmiştir (download). Bir video izliyorsanız bu video da siz izlerken bilgisayarınıza yükleniyor demektir.

İşte bu şekilde bir websitesiyle bu sitenin ziyaretçileri arasında gerçekleşen veri transferinden kaynaklanan trafiğin bir aylık dönem içerisinde izin verilen üst sınırı genel olarak aylık transfer veya bandwidth olarak isimlendirilir.

Siteniz için uygun/yeterli aylık transfer (bandwidth) değerini belirlerken sitenin mevcut veya potansiyel ziyaretçi trafiğini, sayfalarınızın büyüklüğünü, resim, ses veya video içeriği bulunup bulunmadığını veya dosya, mp3 veya program download hizmetlerine yer veriyorsanız dosyaların büyüklüğünü ve günlük/haftalık/aylık indirilme sayılarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Bandwidth kullanımını cpanel (kontrol panel) den görüntüleyebilirsiniz.

Örneğin aylık transfer limitini ilk üç gün içerisinde dolduran bir site kalan yirmi yedi gün boyunca hizmet veremez, ya da aylık transfer limitini 29. gününde dolduran bir websitesine otuzuncu gün hiçbir ziyaretçi erişemeyecektir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için kuracağınız sitenin aylık transfer (bandwidth) ihtiyacını doğru tespit/tahmin etmek çok önemlidir. Aylık transfer limitiniz yeterli olmaması durumunda ek aylık transfer satın alabilirsiniz.

Kategori